IC 512

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 512


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 19 m 0,9 s
Деклинација -59° 52' 58""
Положбен агол 138°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 16 јули 1904
Други ознаки ESO 146-18

IC 512 е галаксија во соѕвездието Тукан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 512 се споменува и како ESO 146-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јули 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 512 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] IC 512 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 19 m 0,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 52' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 138°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 512 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68556.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]