Прејди на содржината

IC 502

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 502

{{{опис}}}

Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 10 м 10 с
Деклинација -36° 5' 20""
Положбен агол 22°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 404-36, MCG -6-48-25, IRAS 22072-3620

IC 502галаксија во соѕвездието Јужна Риба, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 502 се споменува и како ESO 404-36, MCG -6-48-25, IRAS 22072-3620.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 502 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 502 има привидни димензии од 1,9' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 10 м 10 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 5' 20"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 22°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 502 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68198.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Karachentsev, I.D., ""A Catalogue of Isolated Pairs of Galaxies in the Northern

Hemisphere""; also, Karachentseva, V.E., ""A Catalog of Isolated Galaxies."" Astrofiz. Issled. Izv. Spetz. Astrofiz., 7, 3, 1972, and 8, 3, 1973. (0,4) (Catalogs)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]