IC 49

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 49


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 8 m 10,8 s
Деклинација -46° 5' 38"
Положбен агол 139°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 243-34, DRCG 40-19, IRAS 01059-4621

IC 49 е галаксија во соѕвездието Феникс, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 49 се споменува и како ESO 243-34, DRCG 40-19, IRAS 01059-4621.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 49 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 49 има привидни димензии од 2,5' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 8 m 10,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -46° 5' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 139°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 49 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4027.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]