IC 488

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 488


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 34 м 7,7 с
Деклинација -36° 39' 14"
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 9 јули 1897
Други ознаки NGC 7091, MCG -6-47-7, ESO 403-8

IC 488галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 488 се споменува и како NGC 7091, MCG -6-47-7, ESO 403-8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 488 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 488 има привидни димензии од 2,1' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 34 м 7,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 39' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 488 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66972.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]