IC 485

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 485


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 29 m 13,4 s
Деклинација -74° 4' 10"
Положбен агол 33°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 28 септември 1900
Други ознаки ESO 47-31

IC 485 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 485 се споменува и како ESO 47-31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 485 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 485 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 29 m 13,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -74° 4' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 33°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 485 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66841.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]