IC 482

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 482


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 18 м 21,5 с
Деклинација -63° 45' 39"
Положбен агол 148°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,2' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 107-19, FGCE 1588, IRAS 21143-6358

IC 482галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 482 се споменува и како ESO 107-19, FGCE 1588, IRAS 21143-6358.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 482 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 482 има привидни димензии од 3,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 18 м 21,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 45' 39".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 148°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 482 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66530.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]