IC 478

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 478


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 14 м 21,8 с
Деклинација -73° 46' 25"
Положбен агол 104°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 28 септември 1900
Други ознаки ESO 47-26, IRAS 21092-7358

IC 478галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 478 се споменува и како ESO 47-26, IRAS 21092-7358.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 478 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 478 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 14 м 21,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -73° 46' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 104°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 478 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66391.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]