IC 466

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 466


Соѕвездие Микроскоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 43 м 14 с
Деклинација -29° 51' 7"
Положбен агол 156°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 9 јуни 1897
Други ознаки IC 5003, IC 5029, IC 5039, ESO 463-20, MCG -5-49-1

IC 466галаксија во соѕвездието Микроскоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 466 се споменува и како IC 5003, IC 5029, IC 5039, ESO 463-20, MCG -5-49-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јуни 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 466 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 466 има привидни димензии од 2,1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 43 м 14 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -29° 51' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 156°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 466 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65249.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]