IC 461

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 461


Соѕвездие Октант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 44 м 59,6 с
Деклинација -76° 59' 4"
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 22 септември 1900
Други ознаки ESO 47-10, FGCE 1510, IRAS 20389-7709

IC 461галаксија во соѕвездието Октант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 461 се споменува и како ESO 47-10, FGCE 1510, IRAS 20389-7709.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 461 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 461 има привидни димензии од 1,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 44 м 59,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -76° 59' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 461 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65304.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]