IC 455

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 455


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 29 м 32 с
Деклинација -56° 44' 36"
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 17 мај 1904
Други ознаки ESO 186-53

IC 455галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 455 се споменува и како ESO 186-53.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 455 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 455 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 29 м 32 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 44' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 455 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64802.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]