IC 438

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 438


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 14 m 41,9 s
Деклинација -53° 27' 31"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 31 август 1904
Други ознаки ESO 186-19

IC 438 е галаксија во соѕвездието Телескоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 438 се споменува и како ESO 186-19.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 438 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] IC 438 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 14 m 41,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 27' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 4°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 438 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64342.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

"Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]