IC 420

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 420


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 7 м 9,1 с
Деклинација -54° 26' 48"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 31 август 1904
Други ознаки ESO 185-67, AM 2006-524, IRAS 20032-5435

IC 420галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 420 се споменува и како ESO 185-67, AM 2006-524, IRAS 20032-5435.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 420 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 420 има привидни димензии од 1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 7 м 9,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 26' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 6°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 420 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64129.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]