IC 409

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 409


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 1 m 49,4 s
Деклинација -53° 55' 6"
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 31 август 1904
Други ознаки ESO 185-48

IC 409 е галаксија во соѕвездието Телескоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 409 се споменува и како ESO 185-48.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 409 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 409 има привидни димензии од 1,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 1 m 49,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 55' 6".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 409 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64000.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]