IC 399

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 399
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 54 м 23,5 с
Деклинација -58° 42' 48"
Положбен агол 126°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,8' x 2,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена август 1901
Други ознаки ESO 142-50, AM 1950-585, IRAS 19501-5850

IC 399галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 399 се споменува и како ESO 142-50, AM 1950-585, IRAS 19501-5850.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 399 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 399 има привидни димензии од 3,8' х 2,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 54 м 23,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -58° 42' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 126°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 399 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63797.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]