IC 343

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 343
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 56 м 3,9 с
Деклинација -68° 40' 57"
Положбен агол 167°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена септември 1900
Други ознаки ESO 72-4, AM 1850-684

IC 343галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 343 се споменува и како ESO 72-4, AM 1850-684.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 343 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] IC 343 има привидни димензии од 1,3' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 56 м 3,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -68° 40' 57".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 167°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 343 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62579.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

"Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]