Прејди на содржината

IC 338

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 338
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 48 м 10,4 с
Деклинација -57° 56' 8"
Положбен агол 114°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 141-5, FAIR 52, IRAS 18438-5759

IC 338галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 338 се споменува и како ESO 141-5, FAIR 52, IRAS 18438-5759.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 338 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 338 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 48 м 10,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 56' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 114°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 338 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62438.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]