Прејди на содржината

IC 336

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 336
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 47 м 44 с
Деклинација -63° 9' 26"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 јули 1901
Други ознаки ESO 104-11, FAIR 188, AM 1843-631, DRCG 51-39, IRAS 18429-6312

IC 336галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 336 се споменува и како ESO 104-11, FAIR 188, AM 1843-631, DRCG 51-39, IRAS 18429-6312.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јули 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 336 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 336 има привидни димензии од 1,9' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 47 м 44 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 9' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 336 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62428.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]