IC 313

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 313


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 31 m 6,7 s
Деклинација -71° 41' 38"
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 август 1900
Други ознаки ESO 71-14, FAIR 497, AM 1830-714, IRAS 18251-7143

IC 313 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 313 се споменува и како ESO 71-14, FAIR 497, AM 1830-714, IRAS 18251-7143.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 313 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 313 има привидни димензии од 2,3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 31 m 6,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -71° 41' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 313 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61981.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]