Прејди на содржината

IC 311

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 311
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 27 м 53,7 с
Деклинација -71° 36' 33"
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 август 1900
Други ознаки ESO 71-11, AM 1822-714

IC 311галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 311 се споменува и како ESO 71-11, AM 1822-714.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 311 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 311 има привидни димензии од 1,5' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 27 м 53,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -71° 36' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 311 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61906.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]