IC 303

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 303


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 16 m 25,9 s
Деклинација -71° 34' 55"
Положбен агол 144°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 август 1900
Други ознаки ESO 71-5, FAIR 493, IRAS 18105-7135

IC 303 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 303 се споменува и како ESO 71-5, FAIR 493, IRAS 18105-7135.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 303 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 303 има привидни димензии од 2,3' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 16 m 25,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -71° 34' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 144°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 303 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61669.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]