Прејди на содржината

IC 300

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 300


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 8 м 13,3 с
Деклинација -62° 23' 42"
Положбен агол 89°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 19 јули 1901
Други ознаки ESO 140-1, IRAS 18035-6224, SAO 254145 (8.3) 1.5' n

IC 300галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 300 се споменува и како ESO 140-1, IRAS 18035-6224, SAO 254145 (8.3) 1.5' n.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јули 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 300 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 300 има привидни димензии од 1,1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 8 м 13,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -62° 23' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 89°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 300 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61445.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]