IC 292

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 292


Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 24 м 35,8 с
Деклинација -73° 56' 19"
Положбен агол 134°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 30 јули 1900
Други ознаки ESO 44-11, FGCE 1280, IRAS 17182-7353

IC 292галаксија во соѕвездието Рајска Птица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 292 се споменува и како ESO 44-11, FGCE 1280, IRAS 17182-7353.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 јули 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 292 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 292 има привидни димензии од 1,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 24 м 35,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -73° 56' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 134°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 292 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60234.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]