IC 285

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 285


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 16 м 3,6 с
Деклинација -22° 37' 29"
Положбен агол 54°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 јули 1899
Други ознаки ESO 516-9, MCG -4-38-5

IC 285галаксија во соѕвездието Скорпија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 285 се споменува и како ESO 516-9, MCG -4-38-5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јули 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 285 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 285 има привидни димензии од 1,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 16 м 3,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 37' 29".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 54°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 285 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57665.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]