IC 283

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 283


Соѕвездие Јужен Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 0 м 17,1 с
Деклинација -66° 19' 21"
Положбен агол 54°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 19 јули 1900
Други ознаки ESO 100-5, AM 1555-661, IRAS 15555-6610

IC 283галаксија во соѕвездието Јужен Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 283 се споменува и како ESO 100-5, AM 1555-661, IRAS 15555-6610.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јули 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 283 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 283 има привидни димензии од 2,6' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 0 м 17,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -66° 19' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 54°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 283 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 56630.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]