IC 28

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 28


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 19 м 3,6 с
Деклинација -20° 56' 24"
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 август 1892
Други ознаки ESO 602-5, MCG -4-52-33

IC 28галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 28 се споменува и како ESO 602-5, MCG -4-52-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 28 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] IC 28 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 19 м 3,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 56' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 28 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68558.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]