IC 266

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 266


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 34 m 37 s
Деклинација -36° 17' 10"
Положбен агол 89°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 385-46, MCG -6-32-10

IC 266 е галаксија во соѕвездието Кентаур, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 266 се споменува и како ESO 385-46, MCG -6-32-10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 266 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 266 има привидни димензии од 1,8' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 34 m 37 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 17' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 89°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 266 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52094.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]