IC 265

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 265


Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 40 m 27,5 s
Деклинација -78° 48' 33"
Положбен агол 168°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 19 јуни 1900
Други ознаки ESO 22-2, AM 1434-783, IRAS 14343-7835

IC 265 е галаксија во соѕвездието Рајска Птица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 265 се споменува и како ESO 22-2, AM 1434-783, IRAS 14343-7835.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јуни 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 265 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 265 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 40 m 27,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -78° 48' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 168°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 265 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52426.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]