IC 260

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 260


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 15 m 2,3 s
Деклинација -43° 57' 41"
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 1,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 14 мај 1904
Други ознаки ESO 271-25, MCG -7-29-11, AM 1411-434, IRAS 14118-4343

IC 260 е галаксија во соѕвездието Кентаур, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 260 се споменува и како ESO 271-25, MCG -7-29-11, AM 1411-434, IRAS 14118-4343.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 260 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] IC 260 има привидни димензии од 3' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 15 m 2,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -43° 57' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 260 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50905.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]