IC 258

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 258


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 8 m 2,9 s
Деклинација -33° 18' 53"
Положбен агол 22°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,4' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена април 1900
Други ознаки NGC 5488, ESO 384-58, MCG -5-33-48, AM 1405-330, IRAS 14051-3305

IC 258 е галаксија во соѕвездието Кентаур, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 258 се споменува и како NGC 5488, ESO 384-58, MCG -5-33-48, AM 1405-330, IRAS 14051-3305.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во април 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 258 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 258 има привидни димензии од 3,4' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 8 m 2,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 18' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 22°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 258 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50423.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]