IC 24

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 24


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 29 m 37,4 s
Деклинација -21° 11' 44"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 август 1892
Други ознаки ESO 599-16, MCG -4-50-30

IC 24 е галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 24 се споменува и како ESO 599-16, MCG -4-50-30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 24 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 24 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 29 m 37,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 11' 44".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 24 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66852.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]