IC 234

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 234


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 17 м 42,7 с
Деклинација -32° 6' 5"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,3
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 1,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 31 декември 1897
Други ознаки ESO 444-5, MCG -5-31-43, IRAS 13149-3150

IC 234галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 234 се споменува и како ESO 444-5, MCG -5-31-43, IRAS 13149-3150.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 234 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 234 има привидни димензии од 2,8' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 17 м 42,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 6' 5".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 234 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46304.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]