IC 233

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 233


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 9 м 34,8 с
Деклинација -51° 58' 7"
Положбен агол 152°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки ESO 219-33

IC 233галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 233 се споменува и како ESO 219-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 233 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 233 има привидни димензии од 1,5' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 9 м 34,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -51° 58' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 152°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 233 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45634.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]