IC 22

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 22


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 18 m 43,6 s
Деклинација -16° 56' 46"
Положбен агол 29°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 15,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,9'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 25 јули 1892
Други ознаки MCG -3-51-8, NPM1G -17.0427

IC 22 е галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 22 се споменува и како MCG -3-51-8, NPM1G -17.0427.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 јули 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 22 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 15,5 mag/arcmin2.[2] IC 22 има привидни димензии од 2,1' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 18 m 43,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 56' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 29°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 22 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64463.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]