IC 218

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 218


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 7 м 14,3 с
Деклинација -30° 1' 34"
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена јули 1899
Други ознаки ESO 441-2, MCG -5-29-18, AM 1204-294, IRAS 12046-2944

IC 218галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 218 се споменува и како ESO 441-2, MCG -5-29-18, AM 1204-294, IRAS 12046-2944.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јули 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 218 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 218 има привидни димензии од 2,3' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 7 м 14,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 1' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 218 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38464.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]