IC 208

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 208


Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 35 м 8,1 с
Деклинација -43° 41' 37"
Положбен агол 37°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки NGC 3366, ESO 264-7, MCG -7-22-24, IRAS 10329-4325, SAO 222170 (6.2) 1.5' n

IC 208галаксија во соѕвездието Едро, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 208 се споменува и како NGC 3366, ESO 264-7, MCG -7-22-24, IRAS 10329-4325, SAO 222170 (6.2) 1.5' n.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 208 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 m/лм2.[2] IC 208 има привидни димензии од 1,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 35 м 8,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -43° 41' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 37°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 208 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31335.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]