IC 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1987


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 55 m 13,5 s
Деклинација -8° 7' 13""
Положбен агол 12°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена јули 1899
Други ознаки MCG -1-33-49, IRAS 12526-0750

IC 1987 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1987 се споменува и како MCG -1-33-49, IRAS 12526-0750.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јули 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1987 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 mag/arcmin2.[2] IC 1987 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 55 m 13,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -8° 7' 13"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 12°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1987 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44016.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]