IC 1955

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1955


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 52 m 6,4 s
Деклинација +39° 49' 7"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 21 март 1903
Други ознаки MCG 7-26-59, NPM1G +40.0300

IC 1955 е галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1955 се споменува и како MCG 7-26-59, NPM1G +40.0300.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1955 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 mag/arcmin2.[2] IC 1955 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 52 m 6,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 49' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1955 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43622.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]