IC 1949

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1949


Соѕвездие Гавран
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 50 м 51,8 с
Деклинација -14° 29' 30"
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,7'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 14 април 1895
Други ознаки IC 3827, MCG -2-33-21, IRAS 12482-1413

IC 1949галаксија во соѕвездието Гавран, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1949 се споменува и како IC 3827, MCG -2-33-21, IRAS 12482-1413.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 април 1895 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1949 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1949 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 50 м 51,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 29' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1949 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43487.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]