IC 1886

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1886


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 45 m 11,9 s
Деклинација +10° 19' 27""
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки VCC 2015

IC 1886 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1886 се споменува и како VCC 2015.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1886 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 mag/arcmin2.[2] IC 1886 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 45 m 11,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 19' 27"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1886 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42980.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]