IC 1855

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1855


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 41 м 33 с
Деклинација +41° 9' 4"
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
10,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x 3,4'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 21 март 1903
Други ознаки NGC 4618, UGC 7853, MCG 7-26-37, CGCG 216-17, KCPG 349A, VV 73, Arp 23, KUG 1239+414

IC 1855галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1855 се споменува и како NGC 4618, UGC 7853, MCG 7-26-37, CGCG 216-17, KCPG 349A, VV 73, Arp 23, KUG 1239+414.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1855 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1855 има привидни димензии од 4,2' х 3,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 41 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 9' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1855 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42575.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]