IC 1826

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1826


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 39 м 4,6 с
Деклинација +14° 43' 54""
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки IC 3616, UGC 7814, CGCG 99-102, VCC 1779, NPM1G +15.0376

IC 1826галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1826 се споменува и како IC 3616, UGC 7814, CGCG 99-102, VCC 1779, NPM1G +15.0376.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1826 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 1826 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 39 м 4,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 43' 54"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1826 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42309.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]