IC 1717

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1717


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 25 m 36 s
Деклинација +26° 9' 51"
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
16,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Други ознаки KUG 1223+264

IC 1717 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1717 се споменува и како KUG 1223+264.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1717 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 mag/arcmin2.[2] IC 1717 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 25 m 36 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 9' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1717 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 89598.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]