IC 1715

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1715


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 25 m 31,4 s
Деклинација +23° 35' 30""
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
16,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,1
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Други ознаки NPM1G +23.0289

IC 1715 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1715 се споменува и како NPM1G +23.0289.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1715 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] IC 1715 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 25 m 31,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 35' 30"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1715 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1690073.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]