IC 1590

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1590


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 7 м 32,5 с
Деклинација +32° 48' 48"
Положбен агол 138°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 26 мај 1903
Други ознаки MCG 6-27-13, CGCG 187-11, NPM1G +33.0243

IC 1590галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1590 се споменува и како MCG 6-27-13, CGCG 187-11, NPM1G +33.0243.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 мај 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1590 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 1590 има привидни димензии од 0,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 7 м 32,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 48' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 138°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1590 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38490.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]