IC 1585

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1585
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 5 м 15,8 с
Деклинација +30° 51' 19"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 јуни 1896
Други ознаки MCG 5-29-8, CGCG 158-14, MK 757, KUG 1202+311

IC 1585галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1585 се споменува и како MCG 5-29-8, CGCG 158-14, MK 757, KUG 1202+311.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 јуни 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1585 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1585 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 5 м 15,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 51' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1585 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38277.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]