IC 1581

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1581


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 59 м 7,2 с
Деклинација +30° 41' 51"
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 јуни 1896
Други ознаки MCG 5-28-68, CGCG 157-73, KUG 1156+309

IC 1581галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1581 се споменува и како MCG 5-28-68, CGCG 157-73, KUG 1156+309.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 јуни 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1581 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1581 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 59 м 7,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 41' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1581 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37734.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]