IC 1500

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1500


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 28 m 0,4 s
Деклинација +12° 31' 49""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
17
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,8
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +12.0275

IC 1500 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1500 се споменува и како NPM1G +12.0275.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1500 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 17 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 mag/arcmin2.[2] IC 1500 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 28 m 0,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 31' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1500 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1411193.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]