IC 1455

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1455


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 23 m 15,3 s
Деклинација +13° 23' 30""
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +13.0271, CGCG 67-79, MCG 2-29-24

IC 1455 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1455 се споменува и како NPM1G +13.0271, CGCG 67-79, MCG 2-29-24.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1455 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 1455 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 23 m 15,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 23' 30"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1455 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34968.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]