IC 143

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 143


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 24 m 35,6 s
Деклинација -57° 58' 52"
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 118-23, AM 0423-580, IRAS 04236-5805

IC 143 е галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 143 се споменува и како ESO 118-23, AM 0423-580, IRAS 04236-5805.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 143 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] IC 143 има привидни димензии од 1,4' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 24 m 35,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 58' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 143 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15048.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]