IC 142

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 142


Соѕвездие Длето
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 26 m 36,8 s
Деклинација -42° 5' 37"
Положбен агол 153°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 9 декември 1895
Други ознаки ESO 303-17, MCG -7-10-4, FAIR 408, AM 0425-421

IC 142 е галаксија во соѕвездието Длето, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 142 се споменува и како ESO 303-17, MCG -7-10-4, FAIR 408, AM 0425-421.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 декември 1895 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 142 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 142 има привидни димензии од 1,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 26 m 36,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -42° 5' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 153°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 142 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]